KESKAJA ELAMUSKESKUS

 

VASTSELIINA PIISKOPILINNUSE KESKAJA ELAMUSKESKUSE HINNAKIRI 2018

 

9 €/ täiskasvanu
7 €/ pensionär ja õpilane
24€ / perepilet (2 täiskasvanut ja kuni 3 last)
2 €/ linnuse ala külastus
Koolieelikud tasuta

Iga päev kell 13.00 ja 15.00 pileti hinna sees ringkäik linnuserahva juhendamisel Vastseliina piiskopilinnuse keskaja elamuskeskuses.

Vastseliina piiskopilinnuse keskaja elamuskeskuse pilet sisaldab Vastseliina piiskopilinnuse peahoone, Palverännumaja, Teeliste kabeli ja  linnuse ala külastust.

Elamuskeskus on avatud:
* APRILL – MAI avatud K-P kell 10-18
* JUUNI – AUGUST avatud iga päev kell 10-18
* SEPTEMBRIS avatud K-P kell 10-18
* OKTOOBRIS suletud
* NOVEMBER – MÄRTS avatud T-L kell 11-15

Vastseliina piiskopilinnuse keskaja elamuskeskus on legendidest tulvil paik, kus ootavad avastamist 14.sajandist pärit linnusevaremed ja pühakoht, elamusekeskuse peahoone, linnuse kõrts, Palverännumaja, väike Teeliste kabel ning mõisapark.

Vana-Liivimaa kunagise võimsaima ja ilusaima kindlustusehitis Vastseliina piiskopilinnuse varemetes asub  paavstliku õnnistuse saanud pühakoht. 1353. aastal linnuse Püha Risti kabelis aset leidnud Valge Risti imest saati on Vana-Vastseliina lisaks tuhandetele patukahetsejatele ja palveränduritele olnud ka paljude kultuuri- ja ajaloohuviliste rändajate armastatud sihtkohaks. Aeg pole ei linnusele ega ka pühaks peetud kabelile armuline olnud ja praegu on selle kunagisest hiilgusest ja tuntusest vaid üsna vähe alles.  
Elamuskeskuses peahoones on linnuserüütlite saal ja hansakaupmeeste tuba, alkeemiku nurk ja piinakamber. Tutvuda saab keskaegse köögi ja saunarõõmudega,  rõngassärki selga proovida, küünlaid meisterdada, rüütlirajal võistelda ning kogeda ja teha muudki põnevat. Elamuskeskuse peahoones asub ka Linnuse kõrts, kus pakume juunist-augustini igapäevaselt keskajast inspireeritud kõhutäisi, septembrist- maini võõrustame ainult gruppe, ettetellimisel.
Palverännumaja tutvustab kõike seda põnevat, mis on seotud keskaegsete palverändurite ja palverännakutega.  Tänu elamuslikule interaktiivsele ekspositsioonile saavad elamuskeskuse külastajad omal nahal kogeda, mida keskaegne palverändur tundis, mida ta kartis ja mida armastas.

Kõikidel teistel ülal nimetamata aegadel avame külalistele uksed vaid eelneval kokkuleppel linnus@vastseliina.ee või 50 96 301

 

Lisaks elamuskeskuse külastusele saab ettetellimisel kogeda järgmist:

ELAMUSEKSKURSIOONID

Vastseliina linnuse keskaja elamuskeskuses on huvitav ka omapäi uudistada, aga eriti põnevaks muutub ringkäik keskaegsete linnuserüütlite, lossidaamide, hansakaupmeeste ja alkeemikute jälgedes siis, kui muuseumiringkäigul keegi linnuserahva hulgast päris tõesti sündinud lugusid ja linnusega seotud legende jutustab.

Võimalust avastada keskaegse elu võlusid ja valusid koos linnuseisanda või linnuseemandaga pakume kuni 25-liikmelistele seltskondadele, kes oma tulekust vähemalt 5 tööpäeva ette teada annavad linnus@vastseliina.ee või 50 96 301

MEISTRIKOJAD JA ÕPITOAD

Keskaja elamuskeskus pakub lisaks infoküllasele muuseumikülastusele ja elamusekskursioonidele võimalust ka õpipoisi- või selliametit proovida. Elamuskeskuse valikus on mitu huvitavat keskaja meistrikoda – küünlategemise õpituba, martsipani meistriklass, keskaja tantsutuba ja muudki. Meistikoda ja õpituba saab tellida vähemalt 10-liikmelisele seltskonnale oma soovidest vähemalt 5 tööpäeva ette teatades linnus@vastseliina.ee või 50 96 301

ELAMUSPROGRAMMID

Keskaja teemaline elamusprogramm ühendab majaekskursiooni, meistrikojad, õpitoad ja küllusliku pidusöömingu. Soovi korral saab piduseltskond lasta linnuserahval endale meelepärase ja erilise elamusprogrammi rätsepatööna kokku panna.

ELAMUSPAKETT KESKAEGSED LAUAKOMBED (soovitame klassiekskursioonide)

Vastseliina linnurahvas kuulutab välja õpitoa keskaegsete lauakommete tutvustamiseks, et ka teiste õukondade liikmed oskaksid söögilauas suursuguselt ja elegantselt käituda. Elamusprogramm sisaldab ekskursiooni linnuserahva juhatamisel ja kõhutäidet koos lauakommete tutvustamisega. Noorisandad ja nooremandad saavad teada, et keskajal ei tohtinud süües pead taldrikule panna, lauanaabrit ei tohtinud näpistada ega lüüa, keelatud oli teha norskavaid häälitsusi ning palju muud põnevat.
Kerge kõhutäis sisaldab:
Kruubipuder suitsulihaga ja odrakaraskiga
Linnuse Majakook, ürditee, leivakali

EHE* AJARÄNNAK KESKAJAS

Elamusprogramm “Ajarännak keskajas” pakub elamusteküllast võimalust keskaja elu-oluga lähemalt tuttavaks saada. Keskaegset rõivastust kandva linnuseisanda või linnuseemandaga rännatakse läbi Vastseliina linnuse peamaja kahel korrusel asuva keskaja elamuskeskuse. Lisaks vanadele piiskopilinnusega seotud lugude ja legendide kuulamisele saab soovi korral selga proovida nii linnusepealiku rõngassärki kui ka linnuseneitsite voorusevööd. Ringkäigule järgneb külluslik keskaegne pidusöök, mille krooniks õpitakse selgeks keskaegne tants ja meisterdatakse valmis sooviküünal või mandlimaius.

Keskaja ajarännak toimub vastavalt tellija soovile eesti, inglise, vene, soome või läti keeles.

Elamusprogrammi hind sõltub päris mitmest asjaolust: piduseltskonda kuuluvate külaliste arvust, külaliste poolt välja valitud pidusöömaaja menüüst, sellest kas, kuipalju ja milliseid jooke soovitakse mekkida ja sellestki, kas soovitakse pererahvalt keskaegseid rõivaid laenuks või on need juba endal olemas.
*Elamusprogramm “Ajarännak keskajas” kannab alates 2017. aasta sügisest Eesti ökoturismi kvaliteedimärgist EHE, mis tunnustab Vastseliina linnuse programme osana Ehtsast ja Huvitavast Eestist! 

Keskaegsete elamusprogrammid  kogemise huvi või kindla soovi korral võta ühendust linnus@vastseliina.ee või 50 96 301